April 2, 2008

Religia

Posted in Adventure, Culture, Dominiakana, History, Holiday, Holidays, Hotel, Lifestyle, News, Photo, Travel, Uncategorized, Wakacje, World at 10:02 am by dominikanahotele

Dominikana była kolonią dwóch krajów katolickich – Hiszpanii i Francji. Dlatego dziś większość społeczeństwa Dominikany to katolicy – szacuje się, że około 81%. Jednak katolicyzm tego kraju różni się w dużym stopniu od naszego. Jest on dosc synkretyczny, łączy w sobie elementy pierwotnych religii wyznawców – animizmu i voodoo. Obie te religie są wyznawane także w swej czystej postaci.
Animizm – to chyba jedna z najstarszych religii ludzkości. Zakłada wiare w to, że świat przesycony jest duchami – swoje duchy mają zarówno ludzie, jak i zwierzęta, drzewa i inne elementy przyrody. Obecne są ponadto duchy zmarłych. Wszystkie duchy mogą mieć wpływ na życie człowieka, mogą mu być zarówno przychylne, jak i wrogie. Kontakt z ich światem, a nawet i kontrolę nad nimi mają szamani. Są to ludzie mający specjalny status w społeczności, budzą zarówno zaufanie, jak i lęk. Leczą i odganiają złe duchy, mogą też rzucać czary zapewniające pomyślność w działaniach, ale też mogą sprowadzić nieszczęście.
Podobne do animizmu jest voodoo. Wywodzi się ono z wierzeń czarnych niewolników z Afryki Środkowej. Na Karaibach zetknęły się one z chrzescijaństwem i w ten sposób powstała synkretyczna wiara. Voodoo zakłada wiarę w jednego boga ( Bon Dieu), jednak nie oddaje się mu czci. Zamiast tego czci się loa – miejscowe bóstwa, a także duchy przodków. Loa wywodzą się z demonologii afrykańskiej, sa rózne, mają różne zakresy władzy, atrybuty. W poczet loa bywają także zaliczani katoliccy święci. Rytuały voodoo sa podobne do brazylijskiego candomble. W ich trakcie medium popadając w trans nawiązuje łączność ze światem duchów, natomiast kapłan wykonuje ceremonialny taniec i kieruje śpiewami zebranych. Wszystko to odbywa się przy akompaniamencie tradycyjnej afrykańskiej muzyki granej głównie na bębnach. Rytmy maja wprowadzać wiernych w trans. Z voodoo wiąże się także nekromancja, pojmowana nie tylko jako wywoływanie duchów zmarłych, ale także jako ich ożywianie. Zmarły nie jest ożywiany do końca – szamani voodoo uważają, że człowiek ma ducha i duszę. W odpowiednim rytuale przyzywają jedynie ducha zmarłego do ciała – w ten sposób powstaje żywy trup, mało inteligenty, za to niezwykle silny stwór – zombie. Dziś relacje o pracujących na plantacjach zombie próbuje tłumaczyć się naukowo. Istnieje teoria głosząca, iż kapłani voodoo, jako ludzie znający się na ziołolecznictwie mogli wywoływac przy pomocy odpowiednich alkaloidów stan podobny do letargu, a następnie kierowac otumanionymi ofiarami.
Innym znanym z filmów grozy elementów voodoo jest magia sympatyczna. Do jej uprawiania potrzebny jest kawałek ciała ofiary – włosy, paznokcie itp. Stają się one elementem składowym lalki, wyobrażającej ofiarę. Nastepnym etapem jest nakłuwanie lalki – w miejscu ukłucia ofiara czuje wtedy silny ból. Wyznawcy voodoo wierzą, że w ten sposób można sprowadzić na swoich wrogów ciężką chorobę, a nawet śmierć.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: